Αρχική σελίδα Σχολικό έτος 2011-2012 Εθνικές επέτειοι 39η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2012

39η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2012

39η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

politexnio21

Πρόγραμμα για την 39η Επέτειο του Πολυτεχνείου Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2012

1. Μήνυμα του εορτασμού της επετείου από τη φιλόλογο Μουμουλίδου Χριστίνα.
  2. Η κατάλυση της δημοκρατίας και η επτάχρονη δικτατορία (1967-1974): αφήγηση και οπτικοακουστικό υλικό (ακούγεται το τραγούδι ?Παράγκα?, ερμηνευτής: Διονύσης Σαββόπουλος, στίχοι και μουσική: Διονύσης Σαββόπουλος).
  3. Το Χρονικό του Πολυτεχνείου Τετάρτη 14 Νοεμβρίου 1973:αφηγηση και οπτικοακουστικό υλικό.
  4. Ρούλα Ιωαννίδου-Σταύρου ?Οι Δικές τους φωνές?? , απαγγέλει η Μαυρίδου Νίκη Γ4.
  5. Το Χρονικό του Πολυτεχνείου Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 1973: αφήγηση.
  6. Φώτος Γιοφύλλης ?Εδώ Πολυτεχνείο??, απαγγέλει ο Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος Γ6.
  7. ?Εδώ Πολυτεχνείο?? οπτικοακουστικό υλικό.
  8. Οι διώξεις των πολιτών και η αντίσταση του λαού: αφήγηση και οπτικοακουστικό υλικό (ακούγεται το τραγούδι ?Το σφαγείο?, ερμηνευτής: Καλογιάννης Αντώνης , στίχοι και μουσική: Μίκης Θεοδωράκης).
  9. ?Το μήνυμα??, απαγγέλει ο Μούγιο Ηλίας Γ4.
  10. Το Χρονικό του Πολυτεχνείου Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 1973: αφήγηση και οπτικοακουστικό υλικό.
  11. Τάσος Λειβαδίτης ?Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος??, απαγγέλει ο Λιάπτσης Πέτρος Γ4.
  12. ?Δεν φτάνουν οι σφαίρες??, απαγγέλει ο Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος Γ6.
  13. Το Χρονικό του Πολυτεχνείου Σάββατο 17 Νοεμβρίου 1973, ώρα 2 πρωινή: αφήγηση.
  14. Δημήτρη Ραβάνη-Ρέντη, ?Χαρμόσυνο γεγονός??, απαγγέλει η Συμεωνίδου Μελίνα Γ6.
  15. Η επέμβαση των τανκς, Σάββατο 17-11-1973, ώρα 2 πρωινή: οπτικοακουστικό υλικό (ακούγεται το τραγούδι ?Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί?, ερμηνευτής: Νίκος Ξυλούρης, στίχοι: Γιώργος Σκούρτης, μουσική: Γιάννης Μαρκόπουλος).
  16. Το Χρονικό του Πολυτεχνείου Σάββατο 17 Νοεμβρίου 1973: αφήγηση.
  17. Δημήτρη Ραβάνη-Ρέντη, ?Ένα παιδί αφηγείται? , απαγγέλει η Μπίγγα Κλεονίκη Β4.
  18. Κατάλογος των θυμάτων της εξέγερσης του Πολυτεχνείου (ακούγεται το τραγούδι ?Σώπα, όπου να? ναι θα σημάνουν οι καμπάνες?, ερμηνευτής: Μπιθικώτσης Γρηγόρης, στίχοι: Ρίτσος Γιάννης μουσική: Θεοδωράκης Μίκης ).
  19. Αφήγηση μετά την επέμβαση των τανκς

?ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΕ Η ΔΟΞΑ ΜΟΝΑΧΗ? ?

20. Η αποκατάσταση της Δημοκρατίας, οι ποινές των χουντικών: οπτικοακουστικό υλικό.
  21. ?Κάτοψη ??, απαγγέλει η Μαντίκου Χρυσοστόμη Γ4.
  22. Μπέρτολντ Μπρεχτ, ?Στους μεταγενέστερους?
  23. Η Ελλάδα σήμερα?. (ακούγεται το τραγούδι ? Της αγάπης Αίματα από το Άξιον Εστί?, ερμηνευτής: Γιάννης Κότσιρας, στίχοι: Οδυσσέας Ελύτης, μουσική: Θεοδωράκης Μίκης ).
  24. Ενός λεπτού σιγής ως φόρος τιμής στα θύματα της εξέγερσης του Πολυτεχνείου και της επτάχρονης Δικτατορίας.
  25. Εθνικός Ύμνος.

Αφηγήτρια η μαθήτρια Μαντίκου Χρυσοστόμη Γ4.

Επιλογή φωτογραφιών και βίντεο, σχολιασμός και μουσική επένδυση: Κυριάκου Νικόλαος, καθηγητής πληροφορικής.

Επιλογή κειμένων, σύνταξη αφήγησης, γενική επιμέλεια γιορτής: Μουμουλίδου Χριστίνα φιλόλογος.

Δείτε το σχετικό βίντεο από την γιορτή Βίντεο1, Βίντεο2

Η αποχώρηση θα σήμαινε συμβιβασμό και ήττα.

Και μεις μείναμε.

Όχι από ηρωισμό.

Ούτε από ανάγκη εξιλέωσης και θυσίας.

Από αγάπη για τη ζωή μείναμε.

Για να την αντικρίσουμε και τ? άλλο πρωί στα μάτια εγκάρδια και να της χαμογελάσουμε. Για κείνη τη ζωή, όπου αξίζει κανείς να ζει.

«Για να μην πεθαίνουμε κάθε μέρα»